Legenda o moście łączącym Kazimierz Dolny i Janowiec nad Wisłą jest tematem książeczki dla dzieci, jaka ukazała się nakładem puławskiego wydawnictwa , dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Puławach. Autorką tekstu jest tegoroczna maturzystka z puławskiego LO im. KEN – Milena Sieprawska, a autorką ilustracji młoda absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej – Karolina Jakubowska. Wydawnictwo będzie dystrybuowane bezpłatnie.

Okładka książki “Legenda o moście”

Legendy od zawsze budziły zainteresowanie i nikogo nie dziwi, że turyści chętnie odwiedzają miejsca związane z niezwykłymi historiami. W tym przypadku – inicjator tego wydawnictwa – Dariusz Malinowski uznał, że skoro brakuje nam takich legend w regionie, to warto jakąś po prostu stworzyć. Swoim pomysłem zainspirował kilka osób, w tym puławskie Starostwo, które dało zielone światło na realizację całego projektu.

– Pomysł wydania „Legendy o moście” spodobał nam się z kilku względów. Sam tekst legendy wygrał w 2017 roku konkurs literacki, jaki ogłosiliśmy w związku z „Rokiem Wisły”. Uznaliśmy też, że warto szukać nowych, ciekawych form promocji naszego regionu. Powstało też wydawnictwo, które z przyjemnością dedykujemy dzieciom – zarówno mieszkańcom naszego powiatu, jak i przyjezdnym, które chcą mieć ciekawą pamiątkę z pobytu w naszym regionie. Ilustracje wprost nawiązują do naszej architektury i charakterystycznych zabytków Kazimierza Dolnego – podsumowuje Danuta Smaga, Starosta Powiatu Puławskiego. 

Książeczka, która trafia właśnie do rąk młodych i starszych czytelników opowiada o moście, jaki dawno temu postanowili zbudować fikcyjni królowie: Kazimierz i Jan. Jaki był efekt ich planów wszyscy wiedzą, bo most pomiędzy urokliwymi nadwiślańskimi miejscowościami nigdy nie powstał, ale by poznać intrygi i perypetie mieszkańców, jakie się z tym mostem wiązały, trzeba sięgnąć po „Legendę o moście”. Publikacja, dzięki wsparciu puławskiego Starostwa jest bezpłatna. Będzie ją można uzyskać…

Milena Sieprawskaurodzona w Puławach, tegoroczna absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach, autorka opowiadań, wierszy i tekstów dziennikarskich. Debiutowała w 2016 roku opowiadaniem w kwartalniku literacko-artystycznym Metafora. Jej wiersze ukazały się w wydawnictwie pokonkursowym Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Odkrywamy talenty przyszłości” oraz w antologii „Puławscy poeci”. Jest laureatką wielu miejskich, krajowych i ogólnopolskich konkursów literackich.

Karolina Jakubowskaurodzona w Warszawie, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (dyplom inżynierski 2017 r.),  ilustrator, grafik. Pasjonatka fotografii – w dorobku nagrody, wyróżnienia i zbiorowe wystawy. Wielokrotna uczestniczka plenerów organizowanych w Kazimierzu Dolnym, miłośniczka miasta.

Zapraszamy do obejrzenia publikacji

Powiązane projekty