Powstanie Solidarności i stan wojenny – wspomnienia działaczy NSZZ Solidarność Z.A. Puławy 1980-1985

Książka „Powstanie Solidarności i stan wojenny – wspomnienia działaczy NSZZ Solidarność Z.A. Puławy 1980-1985” to zapis relacji dziewiętnastu osób, które tworzyły kluczowe struktury Związku w Zakładach Azotowych od początku jego powstania.

Pomysł takiej publikacji narodził się w Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność w Zakładach Azotowych „Puławy” S.A. w związku z organizowanymi  przez nią obchodami 40- rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Książka zawiera spisane przez jedną z bohaterek tamtych lat – Krystynę Murat – wspomnienia jej kolegów z działalności w puławskich strukturach związku w latach 190-1985, z zachowaniem ich spontaniczności językowej, siły pamięci i ocen tamtych lat z perspektywy dzisiejszej. W kilku przypadkach sięgnięto do wspomnień historycznych, w tym umieszczonych na portalu www.represjonowani.pulawy.pl. Publikacja zawiera wiele unikalnych zdjęć archiwalnych (udostępnionych m.in. przez lubelski oddział IPN) i stanowi niezwykły zapis zrywu społecznego z lata 1980-1981. Ten zapis w sposób szczególny koncentruje się  na strajku okupacyjnym jakie miała miejsce w puławskich Zakładach Azotowych w reakcji na wprowadzenie 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego. Z publikacji wyłania się obraz nie tylko dramatycznych zdarzeń „polskiej nocy grudniowej”, ale również niezwykłej wiary społeczeństwa w możliwość zrealizowania idei powstałej w sierpniu 1980r. „Solidarności”. To książka po którą naprawdę warto sięgnąć!

Info

  • klientNSZZ “Solidarność”
  • kategoriaalbumy
  • tagifotografia,
  • rok wydania2021

 

Powstanie Solidarności i stan wojenny – wspomnienia działaczy NSZZ Solidarność Z.A. Puławy 1980-1985

Zapraszam do obejrzenia wydawnictwa

Atrakcyjna forma wydawnicza jest jednym z niewątpliwych atutów tego albumu, który wypełniły zdjęcia obrazujące najciekawsze momenty z historii “Solidarności” w Puławach.


Powiązane projekty