Wąwolnica – wdzięczni polskiej wsi

Wąwolnica - wdzięczni polskiej wsi - Dariusz Malinowski

W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości po raz pierwszy w Wąwolnicy celebrowano Ogólnopolskie Święto „WDZIĘCZNI POLSKIEJ WSI”. Uroczystości odbyły się w niedzielę 23 września na Placu Różańcowym, a rozpoczęły się Uroczystą Mszą Świętą. W tym wyjątkowym wydarzeniu wzięło udział wielu znakomitych gości z całego kraju wraz z Premierem Rzeczypospolitej Polskiej Pan Mateuszem Morawieckim. Decyzję o tym, aby wydarzenie zainaugurowane zostało właśnie w Wąwolnicy podjął osobiście premier RP, który tak oto uzasadnił ten wybór w swojej przemowie:

To tutaj w Wąwolnicy odbija się jak w lustrze historia Polski i polskości – jej blaski i cienie. Najazdy tatarskie, które nawiedziły te okolice w XIII wieku zostały odparte dzięki wstawiennictwu Matki Boskiej Kębelskiej w 1278 roku. Przypomnieć należy także rok 1870, kiedy to władze carskie odebrały Wąwolnicy prawa miejsce mszcząc się tym samym na mieszkańcach za udzielanie pomocy powstańcom styczniowym. No i w końcu tragiczny rok 1946: UB-ecja spaliła wówczas w Wąwolnicy aż 100 domów, była to kara za wsparcie dla żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Zapraszam do galerii

Prezentuję fotoreportaż z pierwszego Ogólnopolskiego Święto WDZIĘCZNI POLSKIEJ WSI. Z wielu tysięcy wybrałem kikanaście zdjęć, które mam nadzieję oddają charakter i rozmach tego jakże ważnego dla polskiej wsi święta.

Zachęcam do zajrzenia na mojego bloga i do zapoznania się zarówno z bieżącymi informacjami, jak i moimi felietonami na temat FOTOGRAFII.

Powiązane projekty